Eklem Yogası ve Omurga Serisi

Pavanmukta, eklemler üzerine odaklanan buradaki akışı açan, rahatlatan çalışmalara verilen isimdir. Bu video, diğer çalışmalara hazırlık adına ya da bedenle ilgili harekt kapasitesi kısıtlı kişiler için nazik bir seridir.

Jala Neti Nedir? Nasıl Uygulanır?

Jala Neti, kelime anlamıyla "suyla yıkamak" demek olup Üst Solunum Yolları hijyeni açısından yapılan kadim bir Kriya (Arınma) tekniğidir. Videoda nasıl uygulanacağı açıklanmaktadır.

Doğru Nefes: Karın & Tam Yoga Nefesi

Nefes, yaşam ve can demektir. Doğru Nefes, bedende daha fazla canlılık, yaşam ve sağlık belirtisidir. Temel Nefes Teknikleri olan Karın (diyafram) nefesi ve Tam yoga nefesi videoda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Yoga Nidra-3

"Yoga Uykusu" anlamına gelen Yoga Nidra fiziksel, zihinsel ve duygusal gevşeme ile uygulayıcıya içsel bir huzur ve mutluluk getirir. Bu Yoga Nidra çalışması, bedensel farkındalık ve gevşemenin yanı sıra zihinsel görselleme, odaklanmayı geliştiren ve duyu hafızasını canlandırmayı amaçlayan Om görselleme tekniklerini de içermektedir.

Surya Namaskar (Güneş'e Selam)

Surya Namaskar, Güneş'e Selam, omurgaya vertebral hareket yaptıran 12 farklı pozdan oluşur. Omurgaya ve bedenin uzuvlarına yüksek esneklik kazandırıp, güçlendirirken bir yandan da iç organlar üzerinde derin bir masaj ve canlanma sağlar. Güneş'e Selam aynı zamanda nefesin düzenlenip, zihnin odaklanmasına katkıda bulunur.

Sivananda Yoga - Orta Seviye Ders (30 dk)

Sivananda Yoga serisi omurga boyunca yukarıdan aşağıya 12 temel asanayı (pozu) takip eder. Bu video, düzenli Sivananda Yoga derslerine katılan öğrencilerin evde kendi pratiklerine yardımcı olması amacıyla hazırlanmıştır. Başlamadan önce Ön Gevşeme, Omurga açan Seri, 6 tam tur Surya Namaskar'ın (Güneş'e Selam) ve bitişinde de Derin Gevşeme uygulanması önerilmektedir.

Derin Gevşeme / Ders Sonu Rehberli Gevşeme

Bir Yoga çalışması biterken uygulanan derin gevşeme fiziksel, zihinsel ve duygusal katmanlarda uzun süreli bir uykuya bedel bedende yapılanma, yenilenme, canlanma hisleri uyandırır. Kişisel pratik sonrası ya da evde istenilen herhangi bir zamanda uygulanabilir.

Kriyalar (Arınma Teknikleri): Uddiyana Bandha, Agni Sara, Aşvini Mudra

Yoga’da bedeni toksinlerden arındırmak, sindirim ateşini güçlendirmek ve metabolizmayı hızlandırmak amacıyla kullanılan Arınma Teknikleri “Kriyalar” olarak bilinir. Bu videoda her sabah, tuvalete çıktıktan sonra ve yemek yemeden önce aç karnına uygulanması önerilen arınma teknikleri verilmiştir. Uddiyana Bandha (Karın Kilidi), Agni Sara sindirim ve boşaltım organlarını arındırarak bu organların fonksiyonlarını düzene sokar, metabolizmayı hızlandırır ve sindirim ateşini güçlendirerir. Son olarak uygulanan Aşvini Mudra ise boşaltım ve üreme organları sağlığı için önemli bir uygulamadır.

YILDIZ TOZU_Damla Dönmez ile Yoga_28.03.2018

AS TV'de yayınlanan YıdızTozu programında konuk olan Damla Dönmez Yoga'yı ve felsefesini anlatıyor.

Yoga Nidra 2 (Türkçe)

"Yoga Uykusu" anlamına gelen Yoga Nidra fiziksel, zihinsel ve duygusal gevşeme ile uygulayıcıya içsel bir huzur ve mutluluk getirir. Bu Yoga Nidra çalışması, bedensel farkındalık ve gevşemenin yanı sıra zihinsel görselleme, odaklanmayı geliştiren ve duyu hafızasını canlandırmayı amaçlayan teknikler de içermektedir.

Yoga Nidra-1

Yoga Nidra, "Yoga Uykusu" anlamına gelir. Sadece sırt üstü uzanarak ve gelen telkinleri dinleyerek uygulanır. Yoga Nidra çalışması sayesinde fiziksel, zihinsel ve duygusal gevşeme derinlikli olarak elde edilebilir.

Nefes Teknikleri (Pranayama)

Sivananda Yoga geleneğinde her ders öncesi uygulanan 2 temel Nefes Tekniği: Kapalabhati (Ateş Nefesi) ve Anuloma Viloma (Alternatif Burun Nefesi) bu videoda uygulanmaktadır. Kapalabhati bir Arınma Tekniği olarak sayılır, uygulanması karbondioksiti maksimum oranda kandan atarak kanın asiditesini düzene sokar ve zihnin odaklanmasına yardımcı olur. Peşi sıra gelen 6 tam tur Anuloma viloma ise dengeleyici bir nefes tekniğidir, bedendeki yaşam enerjisinin, canın dengelenmesine, sempatik-parasempatik sinir sistemi, beynin sağ ve sol beyin yarım küresi gibi ikiliklerin uyumlanmasına vesile olur.

Meditasyon

Meditasyon, her yaştan insanın dil, din, kültür ayrımı olmaksızın kendi iç sessizliğini bulmak, dingin ve sakin bir zihne ulaşmak adına uygulayabileceği basit ancak güçlü bir tekniktir. Bu videoda evde kendi başınıza meditasyon uygulamasını yapabilmeniz açısından temel yönergeler sunulmuştur. Her sabah düzenli bir şekilde uygulanması sonuçlarının daha fazla hissedilmesini sağlayacaktır.

Bhagavad Gita Online Kurs

Bhagavad Gita, Yoga Felsefesi'nin en temel kitaplarından biridir. 18 bölümden oluşan kitabın tüm bölümleri birer ders kaydı olarak çekilmiştir.

21 Sanskrit Kavram: 11/21 KARMA

21 Sanskrit Kavram üzerine konuştuğumuz videolardan bir tanesi Karma burada paylaşılmıştır. Diğer tüm kavramlar için youtube kanalı ziyaret edebilirsiniz.