About

Damla Dönmez Kimdir?

2008 yılında İTÜ Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Ancak, Felsefeye olan derin ilgisi sebebiyle, önce İTÜ Siyaset Çalışmaları Yüksek Lisans, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü Doktora Programını tamamladı. Akademik Felsefe ile sorgulamaları ve amatör bir şekilde Tiyatro Oyunculuğu ile ilgilenmesi esnasında Yoga hayatına dahil oldu ve yaşam biçimine dönüştü.Yoga Eğitmenlik Eğitimini, Sivananda Yoga Vedanta Merkezinden, UttarKashi, Himalayalar, Hindistan’da aldı. Robert Moses, Swami Govindananda, Anne Winkler, Swami Haribrahmandrananda gibi öğretmenler ile eğitimine devam etti. Hindistan Eğitim Bakanlığına bağlı Online Eğitim Portalı NPTEL ile Kharagpur Üniversitesi bünyesinde Prof. Anuradha Choudry eşliğinde “Sanskrit Konuşma Dili: Temel ve Orta Seviye” eğitimini 2021 yılında, “Sanskrit Konuşma Dili: İleri Seviye” eğitimini 2022 Nisan ayında tamamladı. Krişnamaçarya Healing & Yoga Institute bünyesinde “Vedik Chanting (Ezgi/Okuma) Eğitmenlik Eğitimini” tamamlayarak, Türkiye’de Vedik okuma konusunda yetkili ilk rehberlerden oldu.
Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde “Yüce Kavramı ve Doğa” başlıklı doktora tezini tamamlamış, bir danışman hocası eşliğinde “Hint Felsefesi” dersi vermiş, Satori Yayıncılık’tan çıkmış “Bhagavad Gita’nın Öğretisi”, “Yoga Darşana: Patanjali’nin Yoga Sutraları & Vyasa Bhaşya”, “Şrimad Bhagavad Gita: İlahi Olanın Ezgisi"”, "Tattvabodha: Vedanta Öğretisine Giriş" kitabını çevirmiş, “Sanskrit Yoga & Vedanta Sözlüğü’nü” hazırlamıştır. Routledge’den “Philosophy of Play as Life” kitabında Doğu ve Batı Felsefesini karşılaştıran makaleleri yayınlanmıştır. İTÜ, İnsan&Toplum Bilimleri bölümünde Doktora döneminde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır.

Yoga yolundaki ilerleyişini sürdürmek ve Yoga’nın faydalarını pek çok insanla paylaşabilmek amacıyla dersler vermekte, inzivalar ve eğitimler düzenlemekte, öğrettikçe öğrenmektedir.

Eğİtİmler

  • 2015 - 200 Saat Temel Yoga Uzmanlık Progamı/ Sivananda Aşramları / Uttarkashi, Himalayalar, Hindistan
  • 2016 - Hatha Yoga Sadhana Intensive, Sivananda Vidya Peetham, Goa, Hindistan
  • 2018 - Felsefe Bölümü Doktora, Boğaziçi Üniversitesi
  • 2019 - 300 Saat İleri Seviye Yoga Uzmanlık Programı, Şivananda Vidya Peetham, Kerala, Hindistan
  • 2020 - Yoga Sutralar Eğitimi, Sivananda Vidya Peetham, Kerala, Hindistan
  • 2023 - Hatha Yoga Intensive Sadhana II, Sivananda Vidya Peetham, Goa, Hindistan
  • 2023 - Vedic Chanting Teacher Training, Krishnamacharya Healing & Yoga Foundation, Chennai, Hindistan