Nerede?

Online Kurs

Ne Zaman?

Kayıt

yoga

Yoga, insanlığın en kadim öğretilerinden biri olarak fiziksel bedeni terbiye etmenin ötesinde kişiyi varlığının derinliklerine doğru götüren bir yolculuktur. Bu kurs boyunca temel Yoga felsefe metinleri olan Yoga Sutralar, Bhagavad Gītā gibi eserler ışığında arkasındaki derin felsefeyi inceleyecek ve insan olmanın temel soruları “Ben Kimim?”, “Bu Dünya Neden var? “Yaşamanın Amacı Ne?” gibi büyük sorulara Yoga’nın penceresinden cevaplar bulmaya çalışacağız.

3 modül olarak düzenlenmiştir. İlk Modül Yoga Sutralar, İkinci Modül Bhagavad Gita, Üçüncü Modül ise Vedanta felsefesi üzerinedir. 
Toplam 12 dersten oluşan bir kurstur. Bu kurs devamında daha ileri seviye kurslar olan yoğunlaştırılmış Yoga Sutralar (16 ders) , Bhagavad Gita (18 ders), Tattva Bodha/Vedanta (16 ders) ve Yoga'nın Tarihi & Kökleri (12 ders) kursları için öncül gerektir, aksi takdirde diğer kursları anlamak ve adapte olmak zor olabilir.  

İÇERİK:

1. BÖLÜM: SĀṄKHYA VE YOGA SUTRALAR: NASIL DÜŞÜNMELİ?
- Beden, Nefes, Zihin Terbiye Sanatı: Aṣtāṅga Yoga (Sekiz Uzuvlu Yoga)
- Yoga ve Erdemler: Yama ve Niyama
- “Sabit ve Rahat Durabilmek”: Asana
- Prāna ve Ötesi: Yaşam Enerjisi Nedir, Nasıl Yönetilir?
- Zihin Kontrolü Teknikleri: Olumlu Düşünme ve Meditasyon
- İstememek, İstememek, İstemekten Azat Olmak: Rāga, Dveṣa, Vairāgya
- Çaba ve Teslimiyet: Abhyāsa ve Vairāgya
- Sāṅkhya: Maddenin Evrimi
- Maddenin Üç Niteliği: Sattva, Rajas, Tamas

2. BÖLÜM- BHAGAVAD GĪTĀ: NE YAPMALI?
- Karma Yoga: Eylem ile Özgürleşme
- Bhakti Yoga: Sevgi ile Özgürleşme
- Jñāna Yoga: Bilgi ile Özgürleşme
- Eylemsizlikteki Eylem ve Eylemdeki Eylemsizlik
- Karma ve Samsāra: Ektiğini Biçmek ve Bitmeyen Döngü
- Sthita Prajña: “Bilge Kişi Kimdir, nasıl yürürür, nasıl konuşur?”3. BÖLÜM- ADVAITA VEDĀNTA: NE OLMALI?
- Nihai Soru: Ben Kimim?
- Atman: “Kendini Bilen Evreni Bilir”
- Brahman, Īśvara ve Maya: Yaradan ve Yaratım/Batıni ve Zahiri
- 3 Vücut, 5 Beden Teorisi
- İsim ve Biçimin Ötesinde: Sat-Çit-Ānanda (Varlık, Farkındalık, Ebedi Mutluluk)
- Karma ve Türleri: Sançita Karma, Prarabdha Karma ve Agami Karma
- Viveka ve Vairāgya: Muhakeme ve Vazgeçme
- Mumukṣutvam: Özgürlük için Yanıp Tutuşmak

ÜCRET

1108 TL (%18 Kdv dahildir)

 

KAYIT &SATIN AL

Kurs kayıtlarına 1 yıllık erişimle satın almak için Bağlantıya TıklayınızEĞİTMEN:
DAMLA DÖNMEZ
2008 yılında İTÜ Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Ancak, Felsefeye olan derin ilgisi sebebiyle, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü Doktora Programını tamamladı. Akademik Felsefe ile sorgulamaları ve amatör bir şekilde Tiyatro Oyunculuğu ile ilgilenmesi esnasında Yoga hayatına dahil oldu ve yaşam biçimine dönüştü.

Yoga Eğitmenlik Eğitimini, Sivananda Yoga Vedanta Merkezinden, UttarKashi, Himalayalar, Hindistan'da aldı. Robert Moses, Swami Govindananda, Anne Winkler, Swami Haribrahmandrananda gibi öğretmenler ile eğitimine devam etti. Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde "Yüce Kavramı ve Doğa" başlıklı doktora tezini tamamlamış, bir danışman hocası eşliğinde "Hint Felsefesi" dersi vermiş, Satori Yayıncılık'tan çıkmış "Bhagavad Gita'nın Öğretisi", "Yoga Darşana: Patanjali'nin Yoga Sutraları & Vyasa Bhaşya" kitabını çevirmiş, "Sanskrit Yoga & Vedanta Sözlüğü'nü" hazırlamıştır. Routledge'den "Philosophy of Play as Life" kitabında Doğu ve Batı Felsefesini karşılaştıran makaleleri yayınlanmıştır. İTÜ, İnsan&Toplum Bilimleri bölümünde Doktora döneminde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. Yoga yolundaki ilerleyişini sürdürmek ve Yoga’nın faydalarını pek çok insanla paylaşabilmek amacıyla dersler vermekte, inzivalar ve eğitimler düzenlemekte, öğrettikçe öğrenmektedir.