Nerede?

Online

Ne Zaman?

13 Eylül / 19.00-21.00 (Her Çarsamba)

yoga

Sanskrit, sam-s-kṛtam “mükemmel yapılmış, tam hale gelmiş” anlamına gelir. Kadim Yoga metinlerinin, yazıtlarının dilidir. Temel Yoga felsefesi metinlerine daha derin anlayış geliştirmek için bu kadim dilin alfabesi ile adım adım dili öğrenmeye başlıyoruz.

Sanskrit Dili, bir insanın dil, dış ağız yapısının fizyolojisine göre tasarlanmış aynı zamanda ses üzerinden belli titreşimleri uyarmak adına da dizayn edilmiş bir dildir. Bu anlamda bu kurs dahilinde dili, dolayısıyla Yoga metinlerini ve mantra’ları doğru okumayı böylece doğru telaffuzu da öğreniyor olacağız. Dilin orijinal yazıldığı alfabesi Devanāgari Alfabesi doğru telaffuz için öncül bir gerek olduğundan bu kurs dahilinde Devanāgari alfabe okum yazmaya giriş yapıyor olacağız. Devanāgari, deva + nāgari “ışıklı varlıklar, ilahlar, Tanrılar” “köy, yerleşim yeri” kelimelerinden oluşur. Bu iki kelimenin bir araya gelişi ile alfabe, “ışıklı olanların köyü, ikamet yeri” anlamına gelir. Böylece, her bir harfin sembolizasyonu da aslında özel titreşimlerle özel enerjilerin biçimlenmiş hali olduğunu ifade eder.

Yoga felsefesi, yazıtları, metinleri ve mantralara dair daha derin bir anlayış sahibi olmak adına Sanskrit Diline Giriş yapmak isteyen herkese açıktır.

PROGRAM

  • Ders-1: Sanskrit Dili, Kısa Tarihçe, Svāra (Sesli Harfler) Giriş & Anusvāra & Visarga
  • Ders-2: Vyañjanāni (Sessiz Harfler) Giriş (Gırtlak, Yumuşak Damak, Sert Damak Sessizleri)
  • Ders-3: Vyañjanāni (Sessiz Harfler) Devam (Diş, Dudak Sessizleri, Yarım Sesliler, Nefes Sessizi)
  • Ders-4: Sessiz ve Sesli Birleştirme (ka, kā, ku, kū..) İlk 25 Sessiz
  • Ders-5: Sessiz ve Sesli Birleştirme (İkinci Yarı) İkinci 10 Sessiz & İki Sessiz birleştirme Giriş (temel basit mantık)
  • Ders-6: İki Sessiz Harfler Birleştirme Devam Özel Gösterimler (jna, kşa, śra, nna, śra, rśa, hma, yma) İki Sessiz Birleştirme Devam & Mantra, Asana vs isimleri Devanāgari Alfabe Okuma
  • Ders-7: Sanskrit Gramer, Zamirlere Giriş, Sayılar, Renkler, Yönler, Asana İsimleri Çözümlemesi