Nerede?

Ne Zaman?

Kayıt

yoga
“Bir insanın gelmiş geçmiş en büyük problemi huzursuz bir zihni kontrol altına almak, tüm düşünceleri ve istekleri sakinliğe ve daha yüce amaçlara dönüştürebilmektir. Eğer zihni kontrol altına almayı başarabilirse, o kişi kendi öznel özgürlük alanında ve gücünde imparatorların imparatorudur.”
Swami Sivananda
 
NEDİR?:
Meditasyon, zihni doğru kullanmanın, duygularının ve düşüncelerinin sorumluluğunu alarak, doğru teşhis ederek, zihnin odaklılığını, böylece dinginliğini ve doğru eylemlerin tercihi adına da zekanın keskinliğini vaat eden bir doğru yaşama kılavuzudur. Çünkü bilgelerin de deyişiyle “zihnini yönetebilen en büyük kraldır, zihni yönetemeyen ise en büyük köle”.
 
“Meditasyon’a Giriş Kursu”, Meditasyon’a yeni başlayanlar için tasarlanmış bir kurs olup Meditasyon’a dair ön-hazırlayıcı rutinler ve temel nefes odaklı konsantrasyon teknikleri ile zihin üzerinde odaklanma ve olumlu düşünme gücünü yeniden kazandırmayı hedefler. 4 Hafta boyunca, Meditasyon’un temellerinden başlayarak “Meditasyon’da Doğru Oturuş Nasıl Olmalıdır?”, “Zihin Nedir?”, “Meditasyon Neyi amaçlar?”, “Fiziksel Beden Postürü, Nefes Akışı ile Zihin arasındaki Bağ Nedir?”, “Bilinçaltı, Gündelik Bilinç arasındaki ilişki nedir ve farkındalık ile nasıl yönetilir?” gibi sorular üzerinde duracak ve köklü bir Meditasyon pratiği yerleştirmeyi araştıracağız.
 
Her Ders, Zoom üzerinden Online, önce Pratik/uygulama ile ortalama 5 dakika Ön-Gevşeme, 20 dakika Asana (fiziksel duruşlar) & Pranayama (nefes çalışmaları) ile başlayacak ve zamansal olarak kademeli şekilde artarak ortalama 20 dakika Rehberli Meditasyon ile tamamlanacak. Ardından 90 dakika Meditasyon üzerine Sohbet/Teori’den oluşacak. Katılımcılar her hafta düzenli uygulamaya dair Meditasyon Günlüğü tutacak ve her hafta sonunda teslim ederek gelişmeleri adına rehberlik alıyor olacak.
 
Devam etmek isteyenler bu kursun ardından devam niteliğinde olan 8 Haftalık “Meditasyon’da Derinleşme Kursu” ile Meditasyon’da daha uzun süreli oturma ve farklı konstrasyon teknikleri kullanmaya dair bir sonraki aşamasına katılabilirler.
Tüm dersler Zoom üzerinde gerçekleşirken, hepsi kayıt altına alınacak ve ders bitiminde tüm katılımcılara e-posta yoluyla ders kayıtları iletilecek. Eğer herhangi bir derse (ya da hepsine) canlı katılım sağlayamazsanız sonrasında da izleyerek takip edebilirsiniz ve ayrıca rehberlik adına özelden iletişim kurabilirsiniz.
 
PROGRAM:
1.DERS:
Teori: Meditasyon Nedir? Meditasyon Rehberi ve Meditasyon Günlüğü Kullanımı; Meditasyon’da Doğru Oturuş Nasıl Olmalı? Doğru Nefes kullanımı
Konsantrasyon Tekniği: Tam Yoga Nefesi
2. DERS:
Teori: Odaklılık, Konsantrasyon ve Nesne ile Zihin; Sinir Sistemi Dengeleme Hedefli Nefes Tekniği
Konsantrasyon Tekniği: Anuloma Viloma (Alternatif Burun Nefesi)
3. DERS:
Teori: Zihin Nedir? Farkındalıklı Uyanık Bilinç ve Bilinçaltı Nedir? Hafıza Nedir? Geçmiş ve Gelecek İlişkisinde Zihin.
Konsantrasyon Tekniği: Kare Çizmek
4. DERS:
Teori: Meditasyon ve Konsantrasyon arasındaki Fark? Ritim ve Zihin İlişkisi. Köklü Meditasyon Pratiği için Yönergeler
Konsantrasyon Tekniği: Çizgi İmgelem
 
 
ÜCRET
380 tl (%18 KDV dahildir)
 

KAYIT &SATIN AL

Kurs kayıtlarına 1 yıllık erişimle satın almak için Bağlantıya Tıklayınız