Nerede?

Ne Zaman?

Eylül-Aralık 2021

yoga

"Bu gezegenin daha fazla başarılı insanlara ihtiyacı yok. Bu gezegenin acilen barış kurucularına, şifacılara, doğru yenilikçilere ve her türlü sevenlere ihtiyacı var.”
Dalai Lama

Yoga, bir insanın yaşamını anlamak, varlığı, var oluşu sorgulamak ve “kendini bilmek” adına yürüdüğü uzun bir yoldur. Beden-nefes-zihin terbiyesinden, “kendiliğin” keşfine doğru uzanan bu yol, önce kendine şifa ve sonra başkalarına uzanan bir ele dönüşebilir. Bu program, Yoga yolculuğuna çıkmış ya da çıkmaya gönüllü herkese açık, dış barışın önce iç barış ile geleceğini fark etmiş bu anlamda kendini bilmeye ve sormaya niyetli herkese yöneliktir.

Gönül verilerek yapılan her eylem, uzmanlaşma yolunda zaman ve deneyime muhtaçtır, ancak her zaman her yolculuğun bir adımı vardır. Hatha Yoga’nın Şivananda Geleneğinde Uzmanlaşma, Yoga Felsefesi’nde derinleşme, insan bedeninin mükemmel tasarımını Anatomi ile inceleme ve Meditasyon pratiği ile varlığı keşfetmeyi içeren bu Uzmanlaşma Programı Yoga ile kendi hayatını dönüştürmeye ve gelen güzellikleri başkalarıyla paylaşmaya niyetli herkese açıktır.

TARİHLER

25-26 Eylül 2021

9-10 Ekim 2021

30-31 Ekim 2021

13-14 Kasım 2021

Son 9 Günlük İnziva: 

10-19 Aralık 2021

 

MEKAN

4 Haftasonu İnzivasının canlı Mudanya, Bursa'da gerçekleşmesi planlanmaktadır ancak Pandemi nedeniyle olabilecek riskli bir durumda Online olarak adapte edilecektir. Son 9 günlük inziva Doğa'da bir mekanda gerçekleşecektir.


İÇERİK
HATHA YOGA
- Temel Şivananda Stili, Güneş’e Selam, Temel Hatha Yoga Pozlarının tanıtımı, uygulaması, faydaları, öğretme, düzeltme teknikleri
- Grup Dersleri Verme / Öğretme Teknikleri
- Ders Hazırlama
- Şivananda Yoga’da kullanılan temel nefes Teknikleri Kapalabhati (Ateş Nefesi), Dengeleyici Nefes Tekniği (Anulama Viloma) tanıtımı, uygulaması
- Derste Ses Kullanımı, Etkin Aktarım Biçimleri
- Derin Gevşeme Yöntemleri, Aktarım Biçimleri
- Kriyalar: Arınma Teknikleri
- İleri Seviye Nefes Teknikleri
- Hamile Yogası
- Çocuk Yogası

FELSEFE
- Yoga Tarihi, Kökleri
- Şivananda Yoga Geleneği ve Ustalar
- Yoga’nın Temel Felsefi Yazıtlarına Giriş:
* Yoga Sutralar’a Giriş: 8 Uzuvlu Yoga
* Bhagavad Gita: Karma Yoga, Bhakti Yoga, Jnana Yoga
* Upanişadlar’a ve Vedanta’ya Giriş

MEDİTASYON
- Meditasyon’a Giriş
- Meditasyon Nedir? Neden?
- Meditasyon Engelleri
- Düzenli Meditasyon Pratiği Geliştirme

ANATOMİ
- İnsan Bedeni ve Anatomisi
- Vücudun Ana Bölgeleri, Sistemler
- Omurga: Yapısı ve Fonksiyonu
- Otonom Sinir Sistemi
- Kalbin Anatomisi
- Kaslar ve Çeşitleri
- Eklem Anatomisi, Sağlığı
- Yoga Pozları ve Anatomik Bakış

ÖRNEK PROGRAM
06.30 Uyanış

07:00 Pranayama & Meditasyon
Sukşma Vyayama- Uyandırıcı Nazik Seri
Doğa Yürüyüşü

07.45 Bitki Çayı

08.00-10:00 Hatha Yoga-1: Yoga Asana ve Öğretme Teknikleri

10.00 Öğle Yemeği

11.30-12:30 Teori-1: Yoga Sutralar

13.00-14:30 Teori-2: Yoga’nın 5 Adımı
15:30-17:30 Hatha Yoga-2: Yoga Asana Uygulama

17.30 Akşam Yemeği

19.30-21:30 Satsang: Meditasyon ve Felsefe: "Zihin Terbiye Sanatı"

21.30 Uyku vakti

BİTİRMEK İÇİN GEREKLİLİKLER
* Kasım-Aralık boyunca kendi aralarında gruplar oluşturarak staj dersleri vermesi
*Dönem Sonu Yazılı Sınavı

KATILMAK İÇİN GEREKLİLİKLER
*1. Seviye Yoga’ya Başlangıç Kursu’na veya şehir dışında her ay gerçekleştirilen bir Yoga inzivasına katılım şart olmamakla beraber, ön tanışma ve bağ kurma adına önerilmektedir. Ayrıntılar için iletişime geçebilirsiniz.

PEKİ, YA SONRA?
Yoga, bir insanın tüm yaşamına sirayet eden, bir ömür boyu sürecek bir yaşam sanatıdır. Bu amaçla bu program, bu yolda yürümeye samimiyetle baş koymaya dair atılan bir tohum olarak görülebilir. Bir öğretiyi aktaran her rehberin peşi sıra gelen yolculara yol gösterme sorumluluğu vardır. Bu anlamda, derinleşmek bu yolda hayatını dönüştürmek isteyen herkesin elinden tutmak üzere gönüllü ve niyetliyiz. Bu nedenle, programı bitirdikten sonra, katılımcılara
- 200 saat Uluslararası geçerliliği olan Yoga Alliance onaylı Eğitmenlik Sertifikası
- Diğer eğitimlerde asistanlık, gözlem
- Yılda iki kez gerçekleştirdiğimiz Ağustos'da Himalayalar'da, Ocak'ta Güney Hindistan seyahatlerine rehberlik ücreti ödemeden katılım.

ÜCRET: 9.025 + %18 KDV = 10.650 TL 

Eğitim ücretine tüm egitim materyalleri, egitimler, yemekler dahildir. Son inziva konaklama ücreti dahil değildir, mekan netleşince bildirilecektir.

Kesin kayıt için 1650 TL ön ödeme gerekmektedir. 

Eğitim ücreti 4-6 aylık taksite bölünebilir.

Kayıt için damlagayatri@gmail.com ile iletişime geçiniz.


EĞİTMEN:

Damla Dönmez

2008 yılında İTÜ Makine Mühendisliği’nden mezun oldu. Ancak, Felsefeye olan derin ilgisi sebebiyle, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü Doktora Programını tamamladı. Akademik Felsefe ile sorgulamaları ve amatör bir şekilde Tiyatro Oyunculuğu ile ilgilenmesi esnasında Yoga hayatına dahil oldu ve yaşam biçimine dönüştü.

Yoga Eğitmenlik Eğitimini, Sivananda Yoga Vedanta Merkezinden, UttarKashi, Himalayalar, Hindistan'da aldı. Robert Moses, Swami Govindananda, Anne Winkler, Swami Haribrahmandrananda gibi öğretmenler ile eğitimine devam etti. Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde danışman hocası eşliğinde "Hint Felsefesi" dersi vermiş, Satori Yayıncılık'tan çıkmış "Bhagavad Gita'nın Öğretisi", "Yoga Darşana: Patanjali'nin Yoga Sutraları & Vyasa Bhaşya", "Şrimad Bhagavad Gita: İlahi Olanın Ezgisi" kitabını çevirmiş, "Sanskrit Yoga & Vedanta Sözlüğü'nü" hazırlamıştır. Routledge'den "Philosophy of Play as Life" kitabında Doğu ve Batı Felsefesini karşılaştıran makaleleri yayınlanmış ve "Yüce Kavramı ve Doğa" başlığında felsefe doktora tezini tamamlamıştır. İTÜ, İnsan&Toplum Bilimleri bölümünde Doktora döneminde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. Yoga yolundaki ilerleyişini sürdürmek ve Yoga’nın faydalarını pek çok insanla paylaşabilmek amacıyla dersler vermekte, inzivalar ve eğitimler düzenlemekte, öğrettikçe öğrenmektedir.